سایت آشپزی ملک بانو

از تنور درآمده

نان همبرگر                 نان همبرگر از نمونه نان های معروف و فانتزی با بافتی نرم و ......ادامه
کیک سیاه               کیک سیاه کیکی شکلاتی و پر کالری است که با رویه ای از ......ادامه
کیک پرتقال و نارگیلش این کیک را می توان در دسته کیک های اسفنجی و نرم ......ادامه

پیراشکی

نامه الکترونیک چاپ PDF

این دستور پیراشکی یکی از معتبرترین دستورهای موجود می باشد که چنانچه شما دقیقا آنرا دنبال نمائید بدون تردید در پایان کار یک پیراشکی بسیار خوشمزه و لذیذ درست کرده و اطرافیان خود را غافلگیر خواهید نمود. در ادامه مطلب با مواد لازم و طرز تهیه پیراشکی آشنا می شوید.

مواد لازم برای 13 الی 15 عدد پیراشکی متوسط

آرد ستاره: 500 گرم (آرد ستاره آرد قوی تری نسبت به آرد سفید و 3صفر می باشد)
پودر خمیر مایه: 15 گرم
شکر: 110 گرم
نمک: 4 گرم
بهبود دهنده: 3 گرم
روغن: 1 قاشق مرباخوری
آب ولرم:به مقدار لازم

طرز تهیه

مرحله 1 - آرد را الک کرده، پودر خمیرمایه، شکر، نمک و بهبود دهنده را به آن اضافه کنید و کاملا مخلوط نمائید.

مرحله 2 - آب ولرم را کم کم به آن افزوده و مواد را با یکدیگر ورز دهید تا کاملا با هم مخلوط شوند و خمیر شکل بگیرد.

مرحله 3 - روغن را به مواد افزوده و ورز دادن را ادامه دهید تا روغن خوب به خورد خمیر رود.

مرحله 4 - در یک کاسه تمیز کمی آرد پاشیده، خمیر ورز داده شده را روی آن قرار داده و مقداری آرد روی خمیر پاشیده، کاسه را با دستمال تمیز پوشانده و در محیط نسبتا گرمی با دمای 35 درجه بگذارید تا حجم خمیر دو برابر شود.

مرحله 5 - بعد از ور آمدن خمیر دوباره چند دقیقه ای به آن ورز داده، سپس چانه هایی به اندازه 60 الی 70 گرم از آن گرفته و روی سینی که چرب کرده اید گذاشته، روی خمیر را پوشانده و به مدت 30 دقیقه استراحت دهید.

مرحله 6 - وسط چانه ها را به کمک قالب مخصوص یا به کمک در بطری و یا وسیله ای شبیه آن سوراخ کرده، روی آنها را با نایلون پوشانده و دوباره برای 40 الی 45 دقیقه استراحت دهید.

مرحله 7 - تابه مناسبی را تا نیمه روغن سرخ کردنی ریخته و اجازه دهید با حرارت متوسط داغ شود، سپس خمیر پیراشکی را به کمک کفگیر داخل روغن بگذارید و با دسته باریک یک قاشق چوبی یا وسیله ای شبیه به آن داخل سوراخ پیراشکی را بچرخانید تا وقتی خمیر پف کند، سپس آنرا خارج کرده و اجازه دهید هر دو سمت پیراشکی قهوه ای روشن شود. تمام خمیرها را به همین روش سرخ کنید.

مرحله 8 - شکلات را به روش بن ماری (حرارت غیر مستقیمحرارت غیر مستقیم
) آب کرده و روی پیراشکی ها بریزید.

مرحله 9 - هم چنین می توانید از پودر نارگیل، شهد یا شربت دلخواه روی پیراشکی ها داده، سپس سرو نمائید.

نکات

• برای اینکه از سلامت و تازگی خمیرمایه خود مطمئن شوید بهتر است قبل از مصرف آنرا عمل آوری کنید به این صورت که 1 قاشق شکر را با پودر خمیرمایه مخلوط کنید و در یک لیوان بریزید، سپس نصف لیوان را آب ولرم اضافه کرده و در جای نسبتا گرمی قرار دهید تا خمیر فعال شود و عمل کند. در صورتیکه خمیر مایه بدرستی عمل نکند نشان دهنده این است که خمیرمایه کهنه بوده و مناسب نمی باشد.
  • برای تهیه هر نوع نان بهتر است از آرد ستاره و یا آردهای قوی تر استفاده شود تا نان بهتری حاصل شود.
  • حرارت در سرخ کردن پیراشکی بایستی ملایم باشد تا هم پیراشکی ها مغزپخت شده و هم رنگشان طلائی شود. در صورتیکه حرارت بالا باشد پیراشکی رنگ گرفته ولی مغز آن نپخته می ماند.
  •  

title1 title2 title3 title4

دیدگاه شما

1. سلام ببخشيد بهبود دهنده چيه؟ از چه نوع فروشگاهي ميشه تهيه اش كرد ؟ يا اصلا ميشه حذفش كرد ؟
    2. ممنون واقعأ سایت محشری دارید
    3. ببخشید درباره بهبود دهنده توضیحاتی می دید؟ و جایگزینی برایش وجود دارد؟
    4. با سلام و تشکر از پیام های شما. با کلیک بر روی کلمه بهبود دهنده در مواد لازم می توانید اطلاعاتی راجب آن کسب نمائید. به طور کلی بهبود دهنده ها در کیفیت و ماندگاری نان بسیار موثر هستند. بهبود دهنده را می توانید از فروشگاه های لوازم قنادی و شیرینی و یا سوپرهای معتبر تهیه نمائید. می توانید از بهبود دهنده استفاده نکنید ولی در این صورت ماندگاری نان کم می شود.
    5. ba salam va khaste nabashin, mitonin begin in behbod dahande be englisi chi mishe, mamnoon az shoma
    6. با سلام و تشکر از پیام شما. می توانید بهبود دهنده را با این نام تهیه نمائید: bread improver
    7. با تشکر از زحمات شما من همیشه با یک دستور ثابت این دوناتها را می پختم و خیلی خوب می شد.دستور شما را که دیدم کنجکاو شدم و آنرا امتحان کردم ولی خیلی چغر و سفت از آب در آمد.دستور خودم با بکینگ پودر و جوش شیرین بود .ترجیح می دادم با مایه خمیر درست کنم که متاسفانه نتیجه مطلوبی نداشت.
    8. با سلام و تشکر از پیام شما، در مورد مشکلی که برای شما پیش آمده است می توان حدس زد که یا آرد شما آرد کاملی نبوده و یا خمیرمایه شما بدرستی عمل نکرده است، آیا شما همه مراحل را بدرستی انجام داده اید و زمان استراحت به خمیر کم نبوده است؟ برای این پیراشکی بهتر است از آرد ستاره که آرد قوی تری نسبت به سفید می باشد استفاده کنید. هم چنین در بعضی دستور دونات ها از ماست، بکینگ پودر و جوش شیرین استفاده شده که ما بخاطر ضرر جوش شیرین، بهبود دهنده را جایگزین آن کردیم. در ضمن اینکه با توجه به تجربه خودتان که در این زمینه ذکر کردید بایستی حرارت مناسب روغن برای سرخ کردن را در نظر بگیرید. به هر حال تصور می شود که مشکل در نوع و کیفیت مواد اولیه باشد.
    9. سلام سایتتون خیلی عالیه میخوام همه دستوراتشو امتحان کنم.یه سوال؟ آرد ستاره همون آرد نونواییه؟ یعنی از کجا باید تهیه کنیم ؟ از لوازم قنادیا؟
    10. با سلام و تشکر از پیام شما ، بله آرد ستاره آرد مخصوص نان است که مناسب برای پخت انواع نان می باشد ، این آرد را می توانید از فروشگاه های نان فانتزی خریداری نمائید.
    11. من درست كردم خيلي عالي و خوشمزه مي شه.
    12. با سلام میخواستم بپرسم پودر خمیر مایه رو از کجا باید بخرم؟به جای پودر خمیر مایه آیا چیز دیگه ای رو جایگزین میکنید؟ از سایت خوبتون هم واقعا ممنونم
    13. با سلام و تشکر از پیامتان، خمیرمایه را از سوپرمارکتهای معتبر یا فروشگاه های نان فانتزی می توانید تهیه کنید، خمیرمایه برای پف دهی و حجیم شدن خمیر است و نمی توانید جایگزین کنید....موفق باشید
    14. من درست کردم عالی شد دستتون درد نکنه

افزودن نظر