سایت آشپزی ملک بانو

از تنور درآمده

نان همبرگر                 نان همبرگر از نمونه نان های معروف و فانتزی با بافتی نرم و ......ادامه
کیک سیاه               کیک سیاه کیکی شکلاتی و پر کالری است که با رویه ای از ......ادامه
کیک پرتقال و نارگیلش این کیک را می توان در دسته کیک های اسفنجی و نرم ......ادامه

کیک یزدی

نامه الکترونیک چاپ PDF

کیک یزدی از نمونه کیک های مافین است که همه با اسم آن آشنایی دارند. این کیک سریع و آسان درست می شود. در ادامه مطلب با مواد لازم و طرز تهیه کیک یزدی آشنا می شوید.

مواد لازم

تخم مرغ: 4 عدد
آرد: 2 پیمانه سر پر
شکر دانه ریز: 1 پیمانه
ماست: 2/3 پیمانه
روغن جامد یا کره: 150 گرم
وانیل: 1/2 قاشق چایخوری
بکینگ پودر: 1/2 قاشق مرباخوری
جوش شیرین: 1 قاشق چایخوری
نمک میوه: 1/4 قاشق چایخوری
عسل: 1/2 قاشق غذاخوری
پودر هل: 1 قاشق چایخوری یا در صورت تمایل بیشتر
گلاب: 1/2 استکان

طرز تهیه

مرحله 1 - تخم مرغ ها را با وانیل و شکر که کم کم به آن اضافه می کنیم با همزن زده تا کرم رنگ و کشدار شود.

مرحله 2 - هل و گلاب را افزوده و 3 تا 4 دور هم زده، سپس عسل را اضافه کرده و یک دور هم زده، سپس همزن را خاموش کنید.

مرحله 3 - ماست را افزوده و با لیسک هم بزنید، سپس روغن را اضافه کرده و یکی دوبار با لیسک هم بزنید.

مرحله 4 - آرد، بکینگ پودر، جوش شیرین و نمک میوه الک شده را طی 3 مرحله به مایه کیک افزوده و با لیسک هم بزنید، سپس از مایه داخل کپسول های آماده شده بریزید تا حدیکه سر آنها خالی بماند.

مرحله 5 - یک چنگال را روغنی کرده و بصورن بعلاوه وسط مواد داخل قالب ها زده تا به ته قالب برخورد کند، بعد از هر بار فرو کردن بایستی سر چنگال را تمیز کنید و دوباره روغنی کنید.

مرحله 6 - قالب ها را در فر از قبل گرم شده با حرارت 200 تا 220 درجه سانتیگراد در طبقه بالای فر به مدت 20 تا 25 دقیقه قرار دهید. بعد از سرد شدن کیک یزدی آنها را همراه با نوشیدنی دلخواه سرو نمائید.

نکات

• نمک میوه و استفاده از چنگال روغنی برای بهتر پف کردن و قله ای شدن کیک یزدی می باشد.
  • در صورتیکه از روغن جامد یا کره استفاده می کنید بایستی قبل از استفاده روی حرارت آنها را آب کنید و بعد از اینکه از گرمی آن کم شد مورد استفاده قرار دهید. اگر عسل نیز غلیظ باشد بایستی رو حرارت غیر مستقیمحرارت غیر مستقیم
    کمی نرم شود.
  • استفاده از هل و گلاب حالت سنتی به کیک یزدی می دهد و استفاده وانیل به تنهایی و حذف هل و گلاب این کیک رو بین المللی می کند.
  • بهتر است قالب های مافین را در قالب های مستطیل شکل کیک قرار دهید زیرا حرارت را بهتر انتقال می دهند. سینی لعابی فر حرارت کمی را منتقل می کند
  •  

a b c d

دیدگاه شما

1. سلام از زحمات شما ممنون و متشکرم. من این کیک یزدی را با دستور شما درست کردم و تقریبا موفق شدم ولی چند مورد هست که امیدوارم راهنمایی های لازم را ارائه فرمایید: 1- به خاطر اینکه اکثر مردم (و خودم) با جوش شیرین مشکل دارند آیا راهی غیر از استفاده از جوش شیرین برای بهتر پف کردن و پوک شدن کیک یزدی سراغ دارید ؟ 2- با وجود اینکه کیک های من کاملا پختند و حتی طعم کیک یزدی قنادیها را هم دارا هستند ولی رنگ ظاهری آنها مثل کیک های قنادیها قهوه ای نشد و کرم رنگ باقی ماند و من هم مجبور شدم گریل فر را چند دقیقه روشن کنم تا کمی قهوه ای شوند که خیلی جالب نشد ! آیا راهی هست که ظاهر کیک های ما هم شبیه کیک های قنادیها شوند ؟ ممنونم و منتظر راهنمایی های شما هستم
    2. با سلام و تشکر از پیام شما، 1- همانطور که می دانید بکینگ پودر و جوش شیرین از عوامل پف دهنده کیک ها می باشند بنابراین در صورتی که مایل نیستید از جوش شیرین استفاده کنید قاعده کلی این است که به ازای مقدار جوش شیرین گفته شده از دو برابر بکینگ پودر استفاده شود. 2- معمولا رنگ قهوه ای به دلیل شربت بار استفاده شده می باشد که شما می توانید به همان مقدار عسل، شربت بار جایگزین کنید و البته دما و حرارت فر نیز تاثیر گذار است، می توانید در تجربه بعدی اجازه دهید پخت کیک انجام شود سپس دمای فر را 20 درجه کاهش دهید و مدت زمان پخت را به مدت 10 دقیقه دیگر ادامه دهید. هم چنین میتوانید بعد از آماده شدن مایه کیک ، آنرا به مدت نیم ساعت در محیط اشپزخانه استراحت دهید سپس در قالب بریزید...موفق باشید
    3. درود بر شما، واقعا عالی‌ بود فوق‌العاده شد بعد از مدتها دوری از وطن تام واقعی‌ نان خامه یی را چشیدیم عطر و طعم واقعی‌ کیک یزدی را داشت باز هم ممنونم
    4. با عرض سلام وخسته نباشید میخواستم بدونم فرق نمک میوه با جوش شیرین چیه ؟و قابل جایگزینی با هم می باشند؟بازم ممنون
    5. با سلام و تشکر از پیام شما. نمک میوه در واقع پودری سفید رنگ است که باعث هوا دهی در کیک های کوچک و لقمه ای می شود، هم چنین جوش شیرین باعث پف دهی، سبکی و پوکی کیک ها می شود و به همین دلیل قابل جایگزین کردن نمی باشد زیرا نمک میوه به تنهایی سبب پف دهی به کیک نمی شود...موفق باشید
    6. سلام. از دستور کیک یزدی شما ممنونم. اولین دستوری بود که از سایتتون درست کردم. خوبشمزه شد. فقط یک سوال داشتم و میخواستم بدونم امکان داره گلاب را کمتر ریخت و یا حذف کرد؟ اگر حذف کنیم مابقی مواد با همین نسبت باقی می ماند و یا بیشتر میشه؟ چون کیک تردی شد. باز هم از شما ممنونم.
    7. با سلام و تشکر از اینکه ما را در تجربه خود شریک نمودید. بله می توانید گلاب را کمتر کرده و یا در صورت تمایل همانطور که در نکات آمده است آنرا حذف نمایید،لازم نیست مقدار دیگر مواد را کم یا زیاد نمایید....موفق باشید
    8. سلام دستتون درد نكنه خيلي خوشمزه بود فقط1: كيكم قله اي نميشه ميشه بگين چرا؟ حتي چنگال روغني هم زدم من 1ق غ عسل ريختم در ضمن كل كپسول رو پر كردم بنظرم قشنگتر شد.2:دفعاتي كه نمك ميوه ريختم ظاهر كيكم حباب حباب شد اما وقتي نمك ميوه نمي ريختم ظاهر صاف و قشنگتري داشت.3:كيكم توي فر خيلي پف ميكنه اما بيرون ميارمش پفش ميخوابه دليلش چيه؟
    9. سلام ميشه جواب سوالهايي كه پرسيدم بدين.
    10. سلام با تشکر کیک من هم رنگ خوبی داشت هم بوی خوبی اما یکم خمیری شد! نمیدونم علتش چیه؟! میتونین کمکم کنید؟! ممنون
    11. با سلام و تشکر از پیام شما، به طور کلی کیک یزدی که در منزل تهیه می شود مانند کیک های بیرون که به روش صنعتی و در فرهای بزرگ درست می شود، شکل نمی گیرد، به طور کلی دمای مناسب فر در پف کردن و قله ای شدن کیک بسیار موثر است، درجه حرارت فر باید تنظیم باشد، در تجربه بعدی خود می توانید حرارت فر را به 230 درجه سانتیگراد افزایش دهید و قالب ها را در طبقه بالای فر که حرارت بیشتری دارد قرار داده و به مدت 20 تا 25 دقیقه بگذارید . نمک میوه برای پف و هوادهی کیک است که می توانید با توجه به گفته خود و چون در دستور از بکینک پودر و جوش استفاده شده می توانید آنرا حذف نمایید، اگر پف کیک بعد از بیرون آمدن از فر می خوابد به علت استفاده بیش از اندازه از بکینگ پودر یا جوش شیرین، یا کم بودن درجه حرارت و یا کم بودن زمان پخت است و یا در فر قبل از پخت کامل باز شده باشد. لازم به دکر است مواد خشک را 3 بار الک کنید و بعد از اضافه کردن به دیگر مواد فقط در حد مخلوط شدن هم بزنید....موفق باشید
    12. با سلام، معمولا در صورتی کیک خمیری می شود که قبل از پخت کامل، کیک را از فر خارج کنید. هم چنین دمای نامناسب فر و مدت پخت کم باعث این مشکل می شود...موفق باشید
    13. با سلام. چقدر اين كيك طعم خوبي داشت. واقعا ممنون. فقط يك سوال! كيكهاي من با وجود طعم خيلي خوبش، ولي اصلا بافت لطيفي نداشت و خيلي سفت شد. لطفا راهنماييم كنيد. چون من عاشق كيك يزدي هستم!!!!!!!!! باز هم ممنون.
    14. با سلام و تشکر از پیام شما. معمولا وقتی کیک بافتی سفت پیدا می کند که مواد کیک بیش از اندازه هم زده شود و یا کیک زمان زیادی در فر بوده باشد. منتظر تجربه بعدی شما در پخت این کیک هستیم....موفق باشید
    15. سلام اگه ممکن است مقدار موادی که با پیمانه مشخص شده بر اساس گرم بگویید ممنون می شوم چونکه من پیمانه مخصوص شیرینی پزی در منزل ندارم مرسی
    16. با سلام و تشکر از پیام شما، می توانید لیوان های دسته دار فرانسوی را بعنوان پیمانه قرار دهید و یا با کلیک بر روی کلمه پیمانه در قسمت مواد لازم که برنگ قرمز است اطلاعات لازم برای تبدیل گرم و پیمانه را مشاهده نمایید...موفق باشید
    17. سلام من این کیک خوشمزه رو از سایت شما درست کردم و بافت و مزه خیلی خوبی داشتت ممنون ولی یه مشکلی دارم وقتی کیکها داخل فر هستند پفشان خیلی زیاد وقله ای هستند ولی وقتی بیرون می اورم پفشان می خوابد با توجه به اینکه من در فر برقی 40 لیتری درست می کنم وفضای فر کوچک است با توجه به پاسخ شما به یکی از دوستان در همین مورد، اگر بخواهم زمان پخت را افزایش دهم روی کیکها می سوزد از شما سوال داشتم که می توانم المنت بالا را بعد از اینکه حدود10 دقیقه از زمان پخت گذشت خاموش کنم و تنها المنت پایین روشن باشد و سپس زمان را بیشتر بگذارم(مثلا حدود 30 دقیق دیگر المنت پایین روشن باشد ولی دمای فر را کمتر کنم) یا اینکه با این کار ممکن است پف کیک بخوابد یا بافت کیک تغییر کند؟
    18. با سلام و تشکر از پیام شما، لازم به ذکر است در پاسخ توصیه شده قالب ها در طبقه بالای فر قرار گیرند (نه به این منظور که شعله بالا روشن باشد، به همین علت کیک شما ابتدا پف خوبی دارد و سپس می خوابد زیرا در فرهای برقی و با توجه به حجم آنها حرارت متفاوت تر است) شما می توانید ابتدا با حرارت گقته شده و فقط با شعله پایین پخت را انجام دهید و سپس حرارت را کمتر کرده و شعله بالا را نیز روشن نموده و پخت را تکمیل کنید...موفق باشید

افزودن نظر